בואו לעשות ערבה

על ידי | 7 מאי, 2017

הערבה היא עמק מדברי בגבולה המזרחי של ישראל. הערבה משתרעת מצפון בקצהו הדרומי של ים המלח, מקום השפך של הנחלים ערבה וצין אל ים המלח ועד לראש מפרץ אילת בדרום. אורכה של הערבה כ-180 ק"מ והיא נחלקת לערבה דרומית ולערבה צפונית על ידי שלוחת נוצה המהווה קו פרשת מים של הערבה. הפעם נתמקד בערבה הדרומית הקרויה חבל אילות, זו הערבה עם התיישבות של קיבוצים רבים ובהם קיבוץ יטבתה המפורסם במחלבות ובשוקו המוכר לכל.

דקל הדום בשמורת עברונה

דקל הדום בשמורת עברונה

המלצת הטיול שלנו בערבה מתמקדת באתרי נוף ותרבות בלב העמק המדברי. נתחיל מדרום לצפון ונפתח בשמורת עברונה המקסימה. לפני שלוש שנים התרחש זיהום נפט בשמורת עברונה בעקבות פיצוף בקו הנפט של קצ"א (קו צינור אילת אשקלון). הזיהום פגע בשמורה בצורה משמעותית ובימים אלו היא נחקרת על ידי אקולוגים של מרכז מדע ים המלח והערבה, הבוחנים את תהליכי השיקום השונים. זיהום הנפט המשמעותי הוסר וניתן לחזור ולטייל בפנינות הטבע בעברונה. שמורת עברונה ממוקמת בערבה הדרומית, כ-15 ק"מ צפונית לעיר אילת, על גבול ירדן, בקרבת היישוב באר אורה. שטחה הנרחב של השמורה מהווה בית גידול מסוג מלחה והיא אחת מבין ארבע מלחות הערבה. מלחה היא בסיס ניקוז נמוך ללא מוצא ובקרקעית מצטברים מלחים רבים, עקב אידוי מוגבר. בשמורת עברונה צמחיה מגוונת הייחודית לבית הגידול ובהם אוכם המדבר, אשלים, מילחיות, ובולטים בנוף הם עצי השיטה. כל אלו מהווים את בית הגידול לבעלי החיים שבשמורה ובהם צבי הנגב, חרדונים, קוצנים ועוד. בלב השמורה מעיין עין עברונה המכונה בערבית "עין אדיפ'יה" הנקווה לבאר החפורה במקום. בשמורת עברונה תצפית פלמינגו מקסימה, אפשרות לזחילה במערכת מים קדומה מתקופת האסלאם והגעה אל דקל הדום הייחודי הנמצא במקום, זהו גבול התפוצה הצפוני שלו בעולם.

 נמשיך את הטיול שלנו לאורך כביש 90 בנסיעה צפונה לכיוון קיבוץ אליפז ונגיע אל חולות סמר. פנינת טבע נסתרת הידועה לאוהבי המדבר.

חולות סמר פנינת טבע מדברית בערבה

חולות סמר פנינת טבע מדברית בערבה

חולות סמר ממוקמים בערבה בסמוך לגבול עם ירדן ובפתחה של בקעת תמנע. החול בדיונות ייחודי משום שבמקור הוא הרכיב את סלעי אבן החול של תמנע. אבני החול הנוביות שנחשפות בבקעת תמנע, מתפוררות ונסחפות בשיטפונות אל הערבה. רוחות צפוניות בונות את דיונות החול ומערימות אותן לגבהים של 10 מטרים. ייחודם של החוליות בהופעתם כחולות זהובים בערבה וכן יש בהן מגוון ייחודי של חי וצומח. השיח השכיח ביותר הוא פרקרק פרסי ובחולות מופיעים בעלי חיים גדולים כגון שממיות, נחש עכן גדול, גרביל דרומי ויחד איתם טרמיטים ונמלים נווטות. לפני מספר שנים התקיים מאבק סביבתי על מנת לשמר את החול, ולאפשר בו טיולים ופעילות חינוכית ותיירותית ולא לאפשר כריית חול לטובת בניה ולחקלאות.

את הפסקת הצהרים אני ממליץ לערוך בפארק יטבתה, מתחם חוויה חדש לכל המשפחה. פארק יטבתה חושף את סודות המדבר והטעם של יטבתה בטכנולוגיה מתקדמת לצד פינות משחק ומתקני אתגר וחוויה לכל המשפחה. קיבוץ יטבתה, הממוקם 40 ק”מ צפונית לאילת, הוא הקיבוץ הראשון שהוקם בערבה הדרומית. בשנת 1951 הוקמה היאחזות הנחל בעין רדיאן בתנאי מדבר קשים, ללא דרכי גישה ועל בסיס מים באר מליחים בלבד. מספר שנים מאוחר יותר, בשנת 1957 אוזרחה היאחזות עין רדיאן והוקם הקיבוץ, ששמו נגזר מציטוט פסוק בספר במדבר על אחת מתחנות הנדודים של בני ישראל: "יטבתה ארץ נחלי מים". מאז הקיבוץ משמש דוגמא לחלוציות, והגשמה ציונית. נחישות חברי יטבתה בהתמודדותם עם תנאי החיים הקשים במדבר ובערבה היוותה השראה לישובים הצעירים שקמו מסביב ועוררה צמיחה כלכלית מקומית. כנגד כל הסיכויים, הוכיחו חברי קיבוץ יטבתה כי גם במדבר ניתן לייצר תעשייה משגשת. ובכך הוקמה מחלבה שהיא היום אחד העסקים המשגשגים בערבה. בתחילת שנות ה-60 החלו לייצר במחלבת יטבתה את השוקו המפורסם, שנמכר אז במתחם של הקיבוץ והמחלבה.

נסיים את הביקור בעץ המפורסם של ישראל הנמצא בקיבוץ קטורה, העונה לשם מתושלח. לפני 12 שנים הצליחה החוקרת ד"ר איליין סולוויי להנביט זרע קדום של תמר שהתגלה בחפירות מצדה. הזרע בן 2000 שנים התגלה בחפירות יגאל ידין במצדה בשנות השישים. סולוויי מספרת כי היא היתה המשוגעת היחידה לעבוד עם הזרע הזה, ושצריך היה להיות זהירים מאוד בהנבטה כי יש רק הזדמנות אחת. כיום 12 שנים מאוחר יותר, מתושלח העץ מתנסה לגובה של ארבעה מטרים והוא מחפש אהבה. לאחר שמינו כבר נקבע לזכר, יש צורך בעץ תמר נקבה על מנת לבצע הפרייה. שמו משתולח על שם האדם המבוגר ביותר בתנך. קיבוץ קטורה ידוע בזכות החדשנות המדעית של אנשיו ובמקום פותחו שיטות שונות באנרגיה מתחדשת ואף ישנו כפר מנותק רשת, דוגמא לפיתוח שניתן ליישם במדינות אפריקה. הקיבוץ מציע אירוח בבית הארחה קרן קולות ובשילוב הסדנאות הייחודיות והסיורים, זוכה המבקר לחווית ביקור מדברית שאין שני לה. 

 

מתושלח דקל התמר העתיק בעולם

מתושלח דקל התמר העתיק בעולם

הערבה הדרומית מציעה למטיילים חוויות נופש מדברית הכוללת אירוח קיבוצי מקסים ופעילויות מדבריות לכל המשפחה.

 

 

מוזמנים לטייל בערבה עם המלצת ארז לנדאו בתכנית העולם הבוקר עם אברי גלעד והילה קורח ולהתאהב בערבה.