ספארי בכרמל במערת עובדיה

על ידי | 18 אוגוסט, 2015

טיול רגלי קצר אל מערת עובדיה, מפגיש אותנו עם היופי של הר הכרמל. המסלול יוצא מרחוב הרדוף בטירת כרמל, מטפס על מערה קרסטית בגודל בינוני עם שני פתחים גדולים ובולטים במיוחד. פתחי המערה נראים למרחוק, וגם המתרחץ בחוף הכרמל יזהה אותם בקלות. המערה היתה לסימן היכר בולט של הכפר טירת א לוז הערבי, נוסעים אירופאים רבים מתארים אותה ביומניהם ואף דאגו לתעד את תושבי הכפר בנופי המערה.
בתקרת המערה ניתן להבחין בנטיפים ובאלמוגי מערות קטנים וברצפת המערה אבנים רבות שהתמוטטו ממבנים שהוקמו בה במרוצת הדורות. סקר ארכיאולוגי שבוצע במקום תיעד כלי צור, חרס ואף חציבה של ספלול, כל אלו מעידים על פעילות אדם כבר בתקופות הפרהסטוריות של הכרמל.
מראש המערה, נשקפת תצפית מרשימה אל חוף הכרמל וניתן לראות בדרום את מפרץ עתלית ותחנת הכח אורות רבין שבחדרה.

תצפית מראש מערת עובדיה

תצפית מראש מערת עובדיה

 

הזמן המומלץ לטיול אל מערת עובדיה הוא עם השקיעה, העלייה קצרה ואורכת כעשר דקות. בישיבה בפתח המערה אל מול השקיעה או מעל המערה, טירת כרמל וחיפה נראות שקטות ועדינות ומשתלבות יפה בנופי הים הכחול.

 

מתנדבים בפעולת ניקיון והסדרת שביל הטיול במערת עובדיה

מתנדבים בפעולת ניקיון והסדרת שביל הטיול במערת עובדיה

 

אוח מצוי במערת עובדיה

אוח מצוי במערת עובדיה

אוהבי חיות הלילה, יכולים להישאר בפתח המערה ולרדת עם החשכה, בדרכם מובטח להם ספארי של הכרמל. חזירי בר משוטטים למרגלות המערה כדבר שבשגרה, שועלים מצויים תרים אחר מזון בנחל עובדיה ולאורך רחוב הרדוף ונמיות מסתובבות בין עצי הזית והחרוב. בעלי מזל יוכלו לפגוש בצבוע המפוספס שמופיע נדיר למרגלות המערה או באוח המקנן לו בין סדקי סלע הגיר.

בחורף ובאביב נצבע נחל עובדיה בשלל צבעי הפריחה והשטח הפתוח למרגלות המערה הופך משדה קוצים לגינה צבעונית טבעית ויפה.
מומלץ מאוד לבקר במקום בכל עונות השנה, טיול מהנה.