אבני המייל של המסע בדרך הבשמים

על ידי | 24 אפריל, 2018

עדכון למסע בדרך הבשמים ובעקבות הוצאת אבני המייל מהשטח בכתבתו של גלעד כרמלי

בשל חשש משודדים: הועברו אבני מיל רומיות בנגב

ארבע אבני מיל רומיות עם כתובות נדירות בלטינית, שהתגלו לפני כחודשיים במקטע האבוד של "דרך הבשמים" בנגב, הועברו הערב (יום ג') לגן הלאומי עבדת. האבנים הוצאו מהשטח במסגרת מבצע משותף של רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות. העברת האבנים (צילום: צביקה צוק, אורית בורטניק ולימור קטן פרידמן) מדובר באבני מיל שהציב הצבא הרומי על תוואי הדרך ההיסטורית בעשור האחרון של המאה ה-2 לספירה.

שמח ונרגש לראות כיצד רעיון מקסים של שוקה רווק מגיע למימוש במסע לשחזור דרך הבשמים שארגנו במרכז המדע ים המלח והערבה עם השותפים בתיירות בדרך הערבה של המועצה אזורית חבל אילות, בית ספר שדה שדה בוקר, מלחקת התיירות הר הנגב וחברת הטיולים Desert Eco Tours, התגלל לפעילות מדעית ואכפתיות של אנשי מחקר, הדרכה וטיולים בנגב לטובת דיון ציבורי.
במסגרת יום עיון עם איקומוס ישראל Icomos Israel בתל אביב בשבוע שעבר שעסק בחשיבות התגליות שהעלנו במסע השחזור בירדן ובישראל, דנו גם בנושא הוצאת האבנים לטובת מדע, טיילות והנגשה לציבור הרחב.
והנה שאפו גדול לרשות הטבע והגנים, מנהלי המרחב והמחוז על העבודה האיכותית והמהירה.

חשוב להדגיש כי יש לבצע מחקר ופרסום מדעי, אך חשוב לא פחות לדאוג להכין העתקים ולהציבם בדרך ההסטורית, במקום ממנו נלקחו האבנים המקוריות, כמו כן לדאוג להשאיר לנו בנגב ממצאים ולהציגם בצורה איכותית וראויה לתיירים.

לצערי הרב, אתרי עתיקות רבים בנגב אינם מונגשים ואינם מוצגים בצורה איכותית לתיירים ובנוסף הממצאים היפים המאפשרים לנו אנשי התיירות לתת סיפור ותוכן מעלים אבק במחסני רשות העתיקות במקרה הרע, ובמקרה הטוב אנחנו משלימים את הסיפור במוזיאון ישראל בירושלים.
גם למטיילים ולתיירים בנגב מגיעה תצוגה ארכיאולוגית ראויה, וטוב יהיה אם נקפיד על הצגת הממצאים בסמוך לאתרם ככל הניתן. טוב שהאבנים בעבדת.
והמשימה הגדולה והמורכבת יותר היא לסמן את נתיב דרך הבשמים, לשחרר את שטחי האש בנתיב, לדאוג לשביל הליכה איכותי ומקצועי ולאפשר לתיירים ולמטיילים להנאות מהמורשת שלנו בנגב.
התיירות היא מנוע צמיחה משמעותי עבור רבים בנגב, תיירות נדרשת בתוכן, שבילים, אתרי עניין וכמובן סיפור וחוויה, זה הבסיס עליו תשען היזמות של לינה, הסעדה ואטרקציות שונות. ללא תוכן התיירות בנגב יהיה לנו קשה להשאיר את התיירים אצלנו.

צילום שילוט בגן לאומי עבדה

צילום שילוט בגן לאומי עבדה

מפת דרך הבשמים בשילוט גן לאומי עבדת

מפת דרך הבשמים בשילוט גן לאומי עבדת

פיסול שיירת סוחרים בעבדת

פיסול שיירת סוחרים בעבדת

כנסייה בעבדת

כנסייה בעבדת

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כל הכבוד ותודה רבה לגלעד כרמלי על תיעוד המסע והמשך המעקב העיתונאי בנושא. כייף לקרוא ולראות כתבות תוכן איכותיות על הנגב בנושאים חיובים.