סיכום פורום מורי דרך צפוניים 26.06.2016 הרצאות בסגנון Ted Talks בית הספר לתיירות קמפוס הנמל אוניברסיטת חיפה

על ידי | 27 יוני, 2016

מורי דרך עובדים בדרכים, נפגשים בשבילים ומחליפים שלום חטוף בין האתרים. מפגשי הפורום אותם אנו מקיימים בשיתופי פעולה הדדים של גופים שונים, יחידים, חברות וארגונים, מאפשרים לנו מורי הדרך לחשוב יחדיו, להתייעץ ובעיקר ללמוד האחד מן השני. אני שמח על תחושת השיתוף החיובית והלמידה ההדדית של מורי הדרך הצפוניים.
ביום ראשון 26.06.2016 בערב נכחו למעלה מ-70 מורי דרך, חלקם ותיקים ומנוסים במיוחד שאת קורס מורי הדרך שלהם סיימו בהצלחה בשנת 1966 והסיור לחרמון עוד לא היה אפילו בדמיון. ביניהם, בנימין (ניומה) כצנלסון, מורה דרך ותיק ופעיל מאוד בתחומי ידיעת הארץ המחזיק בביתו למעלה מ-35 אלף כותרים בתחומי ידיעת הארץ, הדרכה ותיירות בישראל, המאגר שלו המכונה "אוצר הארץ" מקוטלג ומונגש לכל אוהבי הארץ. מורי דרך אחרים, סיימו לא מכבר את הקורס אצלנו בחיפה וכבר הם השתלבו בעולם הדרכת הטיולים וזכו לטבילת האש הראשונה. בן זלצמן שהגיע למפגש ביום בו סיים את קבוצת התגלית שלו בהצלחה רבה, הוא דוגמא לגאווה שלנו. וכמובן, זכינו בהפסקות לשיחות ומפגשים של מורי דרך רבים מחוץ לשביל או בדרכנו לכנסיית הקבר.

חברי פורום מורי הדרך

חברי פורום מורי הדרך

המפגש עסק ביזמות בתיירות וייחודו היה שכל הדוברים הם בעלי חזון, עשייה והרבה אהבה לתחום בו הם עוסקים.
המושב הראשון עסק בסיור הקולינרי, את המפגש פתח עומרי רובין, מורה דרך ויזם Eat&Meet בירושלים. עומרי הציג לנו בצורה מרתקת את הסיור הקולינרי והסדנא אותם הוא פיתח בירושלים. הדרך אותה עשה עומרי מהפגשים בסדנאות בישול דומות בהודו, המחשבה על סיור מקביל בארץ ועד לגיבוש המוצר וההפקה, היא היזמה בתיירות ובהדרכה.

עומרי רובין

עומרי רובין

 

דני בן שמחון יזם סינדיאנת

דני בן שמחון יזם סינדיאנת

 

דני בן שמחון, יזם ופעיל חברתי בסינדיאנת הגליל שבכפר כנא, סיפר לנו על תיירות מקיימת בגליל, אודות המפגשים שבין חקלאי הגליל הערביים והתייר האירופאי או האמריקאי. למדנו על סחר הוגן והשפעתו הרבה של מורה הדרך לקידום התיירות החקלאית בגליל.

שירין בן יעקב על הטרקים

שירין בן יעקב על הטרקים

 

המושב השני עסק ביזמות של הרפתקאות ומסעות, שירין בן יעקב, מנהל פורום הפייסבוק מורי דרך ומדריכי טיולים, שיתף אותנו בשיטות העבודה שלו בארגונם של טרקים ומסעות נודדים בארץ ובעולם. שירין, הדגיש את המסר שלו בדבר האהבה לנדודים, להליכה ולנופי הטבע והרצון העז שלו להביא את כל אלו למטיילים שלו.

המשיכו בכח ההתמדה, בכך שאין דבר שהוא בלתי ניתן להגשמה, זיו דמטר ועומר צור, חברים שותפים ומייסדים של PARATREK, חברת טיולים המנגישה את הטבע למטיילים בעלי מוגבלות. לראות תמונות של אנשים בעלי מוגבלות נהנים מנופי מפרץ אילת מפסגתו של הר צפחות, בהחלט מעניק השראה לרבים מאיתנו. זיו ועומר מגייסים את המדריכים, והמתנדבים, מבצעים את ההתאמות הדרושות בציוד ובתכנון ומאפשרים לכל אדם להנאות מנופי ארצנו.

זיו דמטר ועומר צור

זיו דמטר ועומר צור

 

יפתח פפרמן, בעלים ומנכ"ל  Overland Israel, סיפר על יזמת המשאית הראשונה בישראל שהיא הרבה, אבל הרבה מעבר לטילטולית הישנה שלנו במילואים. יפתח שהרבה לטייל באפריקה, חלם ודמיין על טיולי הספארי המפורסמים ביבשת הפראית, האמין, התמיד והצליח. היום, Overland מפעילים טיול שטח ללב המדבר, לתוך השטח המורכב והקשה בנגב או בצפון ההרי הכוללים חווית טיול שלא היתה ידועה בארץ, אוהלים הנשלפים מהמשאית, מסך פלאזמה ענק לנוסעים עבור הסברי המדריך, ומטבח הנשלף מתאי אחסון מיוחדים מבטן המשאית.

יפתח פפרמן

יפתח פפרמן

 

המושב המסכם דן בסוגיות של שיווק תיירות והשפעת התיירות המקומית בעיר חיפה. ניר מאור, מורה דרך ותיק ומרצה בקורסים למורי דרך בתחומי הגיאולוגיה, לימד אותנו על עבודת השיווק הקשה והאתגרית בחו"ל. ניר, הוא מנהל ושותף בחברת הטיולים Yael Adventures, מחברות הטיולים המובילות בארגון קבוצות לארץ ממדינות שונות בעולם. למדנו, כיצד סוכן הנסיעות ומארגן הטיולים בונה תכניות טיול בהתאמה ללקוחות שונים ולאופי שונה מבחינה דתית ואמונית ודנו בקשיים האוביקטייבים של שיווק ישראל בעולם.

מקשיבים לניר מאור

מקשיבים לניר מאור

 

בן זלמן, מורה דרך ומדריך טיולים בעיר התחתית חיפה שיתף אותנו ביזמת סיורי הסגווי. מזה שלוש שנים בשער פלמר בעיר התחתית, פועלת חברת SEGS המפעילה סיורים עירוניים קצרים לישראלים ותיירים. למדנו מבן, כי בעלי המסעדות והגלריות לאומנות שמחים על יוזמת תיירות זו ועל תרומתם הרבה של המטיילים ברחובות העיר התחתית להחיית האזור כולו.

בן זלצמן

בן זלצמן

 

בני רום, מורה דרך חיפאי יזם יחידות צימר בחיפה והעלה אותן לרשת האירוח האינטרנטית Airbnb. בני שיתף אותנו במגוון הרחב של התיירים המגיעים להתארח אצלו וכיצד הוא משלב אירוח לצד סיורים בחיפה ובגליל. למדנו מבני על השימוש בכלי אינטרנט חברתיים והתועלות למורה הדרך היזם העושה בהם שימוש.

בני רום

בני רום

 

המפגש הסתיים בהצגת הטיוטא לתיקון חוק התיירות על ידי אגודת מורי הדרך: בני כפיר (יו"ר), יהודה לוי (גזבר) ורוני פלד (חבר מועצה). דיון קצר וממצה בעניין האיר את עניינו כי עבודת האגודה אינה פשוטה וחוקי התיירות המיושנים דרושים תיקון והתאמתם לתיירות במאה ה-21.

לומדים על חוק התיירות

לומדים על חוק התיירות

 

סיכמנו את הפורום, בהמשך עבודה משותפת של בית הספר לתיירות עם בוגריו ועם מורי הדרך בכלל למען קידום חממת יזמים ומועדון בוגרים ללמידה משותפת והעשרה הדדית בתחום ההדרכה והתיירות.

אני מבקש להודות לשותפים בתמיכה בארגונו של הפורום:

בית הספר לתיירות, אוניברסיטת חיפה

אגודת מורי הדרך

שירין בן יעקב, מנהל פורום מורי דרך ומדריכי טיולים ומוביל חוג המטיילים של נעם ושירין.

תודה רבה למציגים בפורום:

אריה בר, מורה דרך ואיש עזרי ההדרכה המוכר למורי הדרך בזכות התרשימים, מפות, והאיורים המלמדים.

דן ארנולד, מורה דרך ומשווק ערכות שמע אלחוטיות

תודה רבה למרצים והמדריכים ששמחו לשתף אותנו בדרכם היצירתית בתיירות ולכל מורי הדרך השותפים שהגיעו לערב קצר בחיפה.

ובתקווה למפגשים פוריים נוספים,

בברכת, ניפגש בשבילים.

יוני